Günde 5 Fincan Tükettiğinizde Bakın Neler Oluyor! Önlediği Hastalığı Duyunca Favori İçeceğiniz Olacak

Uzmanlara göre, günde beş fincana kadar kahve içmek bağırsak kanseri riskini azaltabilir. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, günde dört fincandan fazla kahve içenlerin bu kanserden ölme ihtimali, daha az kahve içenlere kıyasla yüzde 29 daha düşük.

PROFESÖR CARLO LA VECCHIA’YA GÖRE, KAHVE İLE KOLON KANSERİ RİSKİ ARASINDA İLİŞKİ

Universita degli Studi di Milano’dan Profesör Carlo La Vecchia’ya göre, kahve tüketimi ile kolon kanseri riski ters orantılıdır. La Vecchia’ya göre, günde bir fincan kahve içmenin riski yaklaşık yüzde 5 ila 6 azalttığını ve bu nedenle günde dört ila beş fincan içenlerde riskin yüzde 25 ila 30 oranında azaldığını belirtti.

Kahvenin kalın bağırsak kanseri üzerinde olumlu etkisi, metabolik etkilerinden kaynaklanmaktadır. Kahve, glisemi ve dolayısıyla diyabet riskini azaltma eğilimindedir.

KOLON KANSERİ, İNGİLTERE’DEKİ EN SIK GÖRÜLEN ÜÇÜNCÜ KANSER TÜRÜ

Bağırsak kanseri veya kolorektal kanser, İngiltere’de 2021’de teşhis edilen 41,596 kişi arasında en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Her yıl 16,000 kişinin hayatını kaybettiği bu kanser, Birleşik Krallık’ın en ölümcül ikinci kanseridir. Ancak, Bağırsak Kanseri Birleşik Krallık’a göre, erken aşamada teşhis edilirse her 10 hastadan dokuzu hayatta kalabilir.

NO TIME 2 LOSE KAMPANYASI VE KOLON KANSERİNE DAİR BİLGİLENDİRME

The Sun’ın Dame Deborah James öncülüğünde yürüttüğü No Time 2 Lose kampanyası, İngiltere’de kolon kanseri hayatta kalma oranlarını artırmak için erken teşhis ve tedavi çağrısında bulunuyor. Kampanya, daha önceki araştırmaların kahve tüketiminin kolon kanseri riskini azalttığını ortaya koymasına rağmen, NHS kahve tüketimini günde dört fincandan fazla önermemektedir.

YENİ ARAŞTIRMA, KOLON KANSERİ GERİ DÖNME VE ÖLÜM RİSKİNİ DEĞERLENDİRİYOR

International Journal of Cancer’da yayınlanan bir çalışmada, kahve tüketiminin kolon kanseri geri dönme ve ölüm riskini nasıl etkilediği incelendi. Hollanda’dan 1,719 kolon kanseri hastası ortalama 6,6 yıl boyunca takip edildi. Çalışma süresince, 257 hastanın kanseri nüksetti ve 309 hasta yaşamını yitirdi.

PROFESÖR LA VECCHIA’NIN DEĞERLENDİRMESİ

Kahve Üzerine Bilimsel Bilgi Enstitüsü’nden Profesör La Vecchia, günde üç ila beş fincan kahve içmenin, iki fincandan az içmeye kıyasla kolon kanseri nüksünü yüzde 30’dan fazla azalttığını belirtti. Ayrıca, günde dört fincan kahve içenlerde içmeyenlere göre toplam ölüm oranında yüzde 30’dan fazla bir azalma olduğunu bildirdi. Bu etkinin, kahvenin olumlu metabolik etkilerine bağlı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x