Bir ölüm, iki yaralamadan sonra mahkemede şaşırtan talep!

Bursa’da, bir gece kulübündee arkadaşının ricası üzerine ateş açarak bir kişiyi öldürüp iki kişiyi yaralayan Şükrü Karakaya hakkında müebbet ve ek olarak 30 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Karakaya, savcının hazırladığı mütalaaya itiraz ederek, sadece havaya rastgele ateş açtığını ve olayın sonuçlarını yakalanınca öğrendiğini belirterek beraatini talep etti.

Aralık 2022’de Nilüfer ilçesi Çamlıca Mahallesi’nde Şükrü Karakaya ve arkadaşları Lefkoşe Caddesi’nde Bülent K.’nin işlettiği gece kulübünün önüne geldi. Otomobili gece kulübünün karşısına park eden Karakaya, yanındaki tabancayla mekana kurşun yağdırdı. Bu sırada güvenlik kulübesinde oturan kulübün şoförü Murat Kayalı, kapıda bekleyen iş yeri çalışanları Mehmet Cengiz ve Zülfü Eren ağır yaralandı. Şüpheliler kaçarken, yaralılar hastanelere kaldırıldı. Göğsüne mermi isabet eden Kayalı, kurtarılamadı. Murat Kayalı’nın eski polis memuru olduğu ve 10 yıl önce görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Eski sevgiliye tehdit

Tutuklandılar

Polis, Gaye K., Şükrü Karakaya, Cuma Toktaş ve Ayhan Aydın’ı gözaltına aldı. Üç şüpheli, “kasten öldürmek” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından tutuklanırken, Gaye K. “cinayete azmettirmek” suçlamasıyla adli kontrolle serbest bırakıldı. Hazırlanan iddianamede, Karakaya, Toktaş ve Aydın için müebbet, Gaye K. için ise 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

“İsteğini kıramadım”

Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yapan Şükrü Karakaya, alkolün etkisiyle arkadaşının gece kulübüne ateş etme isteğini kıramadığını belirtti. Yanlışlıkla ateş ettiğini, olayın sonuçlarını sonra öğrendiğini ve pişman olduğunu ifade ederek tahliye talebinde bulundu.

Ayhan Aydın ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddedip, Şükrü Karakaya’nın kendi özel sorunları nedeniyle gazinoya giderek ateş ettiğini söyledi.

Tutuklu sanık tahliye edildi

Cuma Toktaş, olay sırasında otomobilin arkasında uyuduğunu ve silah sesleriyle uyandığını, masum olduğunu söyleyerek tahliye talep etti. Gaye K. ise olay günü başka bir yerde çalıştığını ve sonradan olayı öğrendiğini belirterek beraatini istedi. Mahkeme, savunmalar sonrası Cuma Toktaş’ın tahliyesine karar verdi.

Havaya rastgele ateş ettim

Davada son olarak savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Gaye K.’nin üzerine atılı suçu işlediğine dair kesin delil bulunmadığını belirtip, beraatini istedi. Şükrü Karakaya için de “kasten öldürme” suçundan müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan da 15’er yıldan 30’ar yıla kadar hapis cezası istendi. Cuma Toktaş ile Aydın Ayhan’ın “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 30’ar yıl hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

​Sanıklar mütalaaya itiraz ederken, Şükrü Karakaya, “Havaya rastgele ateş ettim. Yakalanınca 1 kişiyi öldürüp, 2 kişiyi yaraladığımı öğrendim. Beraatimi istiyorum” dedi. Karakaya’nın avukatı Hakan Gündoğdu da müvekkilinin “bilinçli taksirle öldürme” ya da “olası kasıtla öldürme” suçundan yargılanması gerektiğini belirterek, “Mekanın dış aydınlatmalarının tamamı kapalı. Bu haliyle mekanın o saatte açık olduğunun ve içeride birilerinin olabileceğinin müvekkilim tarafından bilinmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, beraat taleplerini reddedip, duruşmayı erteledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x