Market raflarında yeni yasak: Uymayanlara ağır ceza kesilecek

Gıda sektöründe tüketicileri yanıltıcı etiketlemelere karşı yeni düzenlemeler geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gıda ürünlerinin etiketlerinde kullanılan ifadelerin standart hale getirileceği ve yanıltıcı ifadelerin yasaklanacağı belirtildi.

Yasaklanan İfadeler:

Tadında

Lezzeti

Keyfi

Aromalı

FOTOĞRAFLAR VEYA HARF BÜYÜKLÜKLERİ DİKKATE ALINACAK

Özellikle tereyağı gibi ürünlerde, margarin gibi farklı ürünlerin tüketiciyi yanıltacak ifadelerle etiketlenmesinin önüne geçileceği bildirildi. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, bu tedbirlerin tüketicilerin daha bilinçli alışveriş yapmasını sağlayacağını belirtti. Özkaya, özellikle fotoğrafların veya harf büyüklüklerinin etiketlerde uygun olmadığını ve bu unsurların da dikkate alınacağını açıkladı.

“TÜKETİCİYİ YANILTICI OLAYLAR”

TRT Haber’den Yasemin Asan’ın haberine göre; Özkaya, “Aslında koruyucu bir unsurdur. Satılan ürünler evet tereyağı diye aldığı margarin veya salça diye aldığı domates sosu gibi ürünler aslında gıda güvenliği açısından bir sakıncası olan ürünler değil ama tüketiciyi yanıltıcı olaylar vardır. Tenekenin üzerine zeytin resmini koyup ayçiçek yağı satanlar gibi. Bitkisel karışımlı yağ satanlar gibi. Böylelikle tüketicinin daha bilinçli hale gelmesi sağlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x